Przejdź do treści

FAQ

Czy konsolidujemy chwilówki?

Tak jesteśmy w stanie uzyskać dla Państwa kredyt konsolidacyjny na spłatę chwilówek i pożyczek pozabankowych. Istnieją dwie możliwości spłaty takich zobowiązań:

1. Zobowiązania spłaca za państwa Bank dzięki uzyskanemu kredytowi konsolidacyjnemu w banku za pośrednictwem firmy Fidem Finanse

2. Zobowiązania spłacacie Państwo sami we własnym zakresie dzięki uzyskanemu kredytowi gotówkowemu w banku za pośrednictwem firmy Fidem Finanse

Jak najłatwiej dostać kredyt gotówkowy?

Pewnie nie raz znalazłeś się w sytuacji, kiedy pilnie potrzebowałeś dodatkowej gotówki, a twoje konto świeciło pustkami. Nagle zepsuła się twoja pralka lub samochód, zabrakło ci środków na wyprawkę szkolną, prezenty świąteczne, czy niezbędne leki. Co możesz wówczas zrobić? Skorzystaj z kredytu gotówkowego. Dowiedz się, jak go otrzymać i jakie warunki musisz spełnić, aby bank pożyczył ci pieniądze.

Kredyty hipoteczne – jak znaleźć najlepszą ofertę?

Chcąc wybrać najlepszy kredyt na budowę domu bądź kupno mieszkania powinniśmy zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych czynników. Oczywiście chcielibyśmy znaleźć taką ofertę, która będzie najtańsza, ale co to właściwie znaczy?


O kwocie kredytu nie decyduje jedynie wysokość oprocentowania, która jest kompilacją dwóch aspektów: narzuconej przez bank marży oraz stopy referencyjnej związanej z konkretną walutą, w której zaciągnęliśmy nasz kredyt na mieszkanie.

Stopa referencyjna jest na stałe związana ze wskaźnikami, takimi jak WIBOR, LIBOR i EURIBOR, z czym dwa ostatnie dotyczą walut innych niż złotówki. Każdego dnia wartości te zmieniają się w kontekście sytuacji panującej na rynku w Polsce. Ma to niebagatelny wpływ na oprocentowania bankowe, jednakowoż powodując ich wahanie. Nie jest to jednak widoczne w perspektywie dnia, a miesiąca, kwartału bądź półrocza, w zależności od tego, jaka umowa obowiązuje bank.


Marża banku narzucana przez banki zależna jest od indywidualnych ustaleń w danych placówkach, a także od kilku parametrów ustalonych podczas spotkania z konkretnym klientem, a zatem wpływ decydujący ma w tym momencie wysokość kredytu, czas kredytowania oraz wkład własny, jaki udało nam się wygospodarować. Gdy zaciągamy kredyty hipoteczne na duże kwoty banki są łaskawe i są w stanie obniżyć wartość marży podczas negocjacji. Szczególnie będą ku temu przychylne, gdy pochwalimy się wysokimi dochodami. W ten sposób bank uzyska większą pewność, że spłacimy kredyt.

Wyższa marża związana jest z kredytami walutowymi oraz konsumpcyjnymi (ich wartość nie przekracza 80 000 tys zł). Podczas podpisywania umowy z bankiem należy zwrócić uwagę na zapis związany ze stałością kwoty marży podczas okresu spłaty kredytu. Powinien się tam po prostu znajdować.

Na ogólny koszt kredytu mają wpływ również prowizje i opłaty pobierane w razie skorzystania z pewnych możliwości proponowanych w ramach oferty jak wczesna spłata całości kwoty kredytu albo przewalutowanie. Pamiętajmy, że będziemy musieli również wykupić ubezpieczenie oraz dokonać wyceny naszej nieruchomości, co wiąże się również z dodatkowymi kosztami po naszej stronie.

Gdy porównany oprocentowania kilku banków z pewnością zauważymy, że są one podobne do siebie, dlatego kryteria wyboru oferty powinny być bardziej szczegółowe.

Co jest istotne przy wyborze kredytu na dom?

Warto przed podjęciem decyzji o złożeniu wniosku kredytowego w konkretnym banku porównać kilka ofert z różnych instytucji finansowych. Może się okazać, że jedna z nich będzie bardziej korzystna dla wnioskodawcy. Trzeba jednak wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze oferty, by nie wpaść w pułapki kredytowania. Decydując się na budowę domu należy się liczyć z możliwością ewentualnych kłopotów, na przykład związanych z utratą płynności finansowej. Dlatego tak ważne jest, by zastrzec sobie w umowie zmianę terminów wypłacania kolejnych transz kredytu. Najważniejsze jest tutaj, by środki, jakie dadzą nam wypłacane transze kredytu pozwalały bez problemu pokrywać koszty związane z następującymi po sobie etapami budowy nieruchomości.

Jak najłatwiej dostać leasing?

→ Kto oferuje leasing?
→ Uproszczona procedura
→ Leasing dla nowych firm
→ Najtańsza opcja

Kto oferuje leasing?
Leasing jest coraz popularniejszą usługą, przed przedsiębiorcą otwiera się wiele drzwi:
• banków (w ofercie części banków),
• firm leasingowych (główna działalność to leasing),
• firm produkujących pojazdy i maszyny (leasing dodatkową usługą).
Uproszczona procedura
Każdy podmiot oferujący leasing przeprowadza procedurę oceny ryzyka. Formalności zależą od wartości pojazdu. Im jest jest to droższe auto, maszyna, tym bardziej szczegółowa jest procedura oceny ryzyka. Na korzyść przedsiębiorcy działa:
• pozytywna historia kredytowa,
• dobra sytuacja finansowa,
• staż przynajmniej 12 miesięcy,
• brak problemów ze spłatą wcześniejszych zobowiązań.
Przy procedurze uproszczonej wystarczą:
• dokument tożsamości,
• podstawowe dane firmy (NIP, REGON),
• wypełniony wniosek.
Leasing dla nowych firm
Z tej formy zaopatrzenia działalności w pojazdy mogą skorzystać również młodzi przedsiębiorcy. Choć staż na rynku zmniejsza ryzyko, to nie brakuje ofert od pierwszego dnia prowadzenia firmy. Wymagany staż zależy od zasad przyjętych przez firmę bądź bank.
Najtańsza opcja
Różnice w kosztach są duże, dlatego opłaca się szukać najlepszego, optymalnie dostosowanego do możliwości finansowych firmy rozwiązania. Ze względu na to, że leasing wiąże się z różnymi opłatami i zapisami w umowie, sprawę opłaca się powierzyć doradcom finansowym.
Większość firm korzystających z leasingu jest zadowolona z niego. Elastyczność, minimalny kapitał, brak zmartwień dotyczących sprzedaży w przyszłości- to przemawia na jego korzyść.

Czy mogę zrezygnować z ubezpiecznia?

→ Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu
→ Jak zrezygnować z ubezpieczenia?
→ Komu przysługuje zwrot składki?

Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu
Ubezpieczenie przy kredycie nie jest konieczne. W praktyce wygląda to tak, że od niego zależy przyznanie kredytu. Powstaje pytanie, czy decydując się na kredyt z ubezpieczeniem, można zrezygnować z polisy w trakcie spłaty? Prawo daje klientowi możliwość rezygnacji z ubezpieczenia, natomiast może mieć to skutki w postaci zmiany warunków kredytowych na niekorzyść klienta.
Jak zrezygnować z ubezpieczenia?
Ze strony internetowej banku bądź w placówce pobierz wniosek o rezygnację z ubezpieczenia. Jest to krótki formularz, na który składają się rubryki z:
• danymi osobowymi,
• PESEL,
• datą urodzenia,
• numerem umowy kredytowej,
• numerem polisy ubezpieczeniowej.
Na koniec wystarczy złożyć własnoręczny podpis i dostarczyć wniosek do banku.
Komu przysługuje zwrot składki?
Sytuacji tego typu jest kilka, przykładem:
• wcześniejsza spłata kredytu z jednorazową składką ubezpieczenia na początku,
• wypowiedzenie umowy kredytowej,
• rezygnacja z ubezpieczenia.
Aby składka została zwrócona proporcjonalnie do okresu, w której nie korzystano z ochrony, konieczne jest złożenie wniosku do dnia, w którym kończy się ochrona. Roszczenie dotyczące zwrotu składki przedawnia się po trzech latach.
O zwrot składek może starać się również klient, któremu bank wypowiedział kredyt, nawet gdy zobowiązanie zostało sprzedane firmie windykacyjnej.
Ubezpieczenie może podwyższać koszt kredytu, ale niesie ze sobą wiele korzyści, o czym najczęściej przekonujemy się w kryzysowych sytuacjach.

Opóźnienia zobowiązań bankowych a pozabankowych?

→ Pierwsze działania firm i banków po terminie raty
→ Windykacja
→ Wypowiedzenie umowy kredytowej
→ Umieszczenie klienta w bazach dłużników

Pierwsze działania firm i banków po terminie raty
Pożyczka od firmy pozabankowej pod wieloma względami różni się od kredytu bankowego, ale to co je łączy, to podobne działania w przypadku klientów, którzy nie regulują rat. Część instytucji zaczyna wysyłać powiadomienia dzień po terminie raty, inne czekają kilka dni. Przypomnienia w formie sms-ów, telefonów i listów to pierwszy kontakt z klientem. Zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe, zaczynają naliczać odsetki karne za każdy dzień zwłoki. Nie mogą być one wyższe niż czterokrotność stopy lombardowej. Dodatkowo mogą zostać naliczone kolejne opłaty związane ze zwłoką, o których mowa w umowie kredytowej.
Windykacja
Banki mają działy windykacyjne zajmujące się niesolidnymi klientami. Część spraw przekazywana jest firmom windykacyjnym, szczególnie na późniejszych etapach, gdy działania banku nie przynoszą rezultatów. Podobnie wygląda to w firmach pozabankowych.
Wypowiedzenie umowy kredytowej
Klient niepłacący rat i unikający kontaktu musi liczyć się z wypowiedzeniem umowy kredytowej. To pociąga za sobą nieprzyjemne konsekwencje w postaci spłaty całości zadłużenia w ciągu 30 dni, a gdy klient zagrożony jest upadłością, bank może żądać zwrotu w siedem dni.
Umieszczenie klienta w bazach dłużników
Konsekwencją opóźnienia powyżej 60 dni i zaległości w kwocie większej niż 200 zł jest przekazanie informacji o długach Biurom Informacji Gospodarczej (KRD, ERIF, InfoMonitor). W przypadku kredytów bankowych informacja odnotowana jest w BIK oraz w Systemie Bankowy Rejestr.

Co to jest raport BIK?

→ Co zawiera raport BIK?
→ Jak pobrać?
→ Ile kosztuje?
→ Jak otrzymać darmową informację?

Co zawiera raport BIK?
Liczba informacji uzależniona jest od jego rodzaju. Raporty BIK możemy podzielić na:
• wersję podstawową, bezpłatną, przysługującą raz na pół roku,
• wersję płatną, pełny raport.
Pełny raport BIK zawiera informacje o wszystkich posiadanych zobowiązaniach, ale także ocenę punktową. Obok liczby zawarta jest informacja o tym, do jakiej grupy klientów należysz, czy do tych, którzy mają ocenę doskonałą, bardzo dobrą, dobrą, umiarkowaną czy niską. Dzięki temu jesteś w stanie ocenić, czy bank przyzna Ci kredyt. W podstawowej wersji nie ma informacji o ocenie BIK.
Jak pobrać?
Raport pobierzesz nawet w 10 minut. Krok po kroku jak to zrobić:
• wybierz ofertę na stronie Biura Informacji Kredytowej,
• wypełnij formularz,
• potwierdź tożsamość przelewając kwotę 1 zł na wskazany rachunek bankowy,
• odbierz mail z linkiem aktywacyjnym,
• po kliknięciu w link aktywacyjny, otrzymasz kod autoryzacyjny sms-em, który należy wpisać,
• ustaw hasło logowania i gotowe.
Ile kosztuje?
BIK oferuje dwa rodzaje płatnych raportów:
• pojedynczy raport- koszt 39 zł,
• pakiet 12 raportów plus usługi dodatkowe- koszt 99 zł.
W ramach drugiego pakietu:
• alerty- chronią przed wyłudzeniem kredytu na Twoje dane,
• zastrzeżenie kredytowe- informacja, że nie zamierzasz zaciągać kredytu,
• opcja zastrzegania dokumentów tożsamości.
Jak otrzymać darmową informację?
Raz na sześć miesięcy każdy ma prawo do bezpłatnej informacji z BIK. Jakiś czas temu nazywało się to informacją ustawową, a obecnie jest to kopia danych. Wniosek można złożyć za pośrednictwem konta na BIK, wysłać pocztą bądź osobiście.

Czy przekazane przez Państwa dane osobnowe są bezpieczne?

Czy przekazane przez Państwa dane osobowe są bezpieczne?
→ Co to jest RODO?
→ Kto będzie administratorem moich danych osobowych?
→ W jakim celu przetwarzane będą moje dane?
→ Kto będzie miał dostęp do moich danych?
→ Jakie są moje prawa?

Co to jest RODO?
Rozporządzenie o ochronie danych osobowych, czyli RODO, to zbiór unijnych przepisów o ochronie osób fizycznych, dotyczących przetwarzania danych osobowych oraz ich przepływu. Wszystkie podmioty zbierające dane, mają obowiązek stosowania się do nowych przepisów. W pełni stosujemy się do wymogów, udzielając informacji na temat przetwarzania danych osobowych.
Kto będzie administratorem moich danych osobowych?
Administratorem Państwa danych osobowych jest Fidem Finanse Piotr Gawroński. Siedziba Firmy mieści się w Warszawie, przy ulicy Radzymińskiej 208.
W jakim celu przetwarzane będą moje dane?
Dane przesłane w formularzu służą nam w celach kontaktowych. Jako pośrednik kredytowy kontaktujemy się z klientami telefonicznie. To najprostszy i najszybszy sposób na udzielenie odpowiedzi na nurtujące Państwa pytania. Dane przechowywane są przez okres negocjacji umowy, do końca roku kalendarzowego następującego po roku, w którym miał miejsce ostatni kontakt w celu zawarcia umowy.
Kto będzie miał dostęp do moich danych?
Dostęp do Państwa danych posiadają upoważnieni pracownicy Firmy. A także administratorzy systemów informatycznych, którzy odpowiadają za usługi informatyczne w Firmie.
Jakie są moje prawa?
Masz prawo do sprostowania, ograniczenia bądź usunięcia swoich danych. Również możesz skorzystać z prawa do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz z prawa do przenoszenia danych.
Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do przedstawienia oferty.

Czy akceptujemy dochód z zagranicy?

Tak akceptujemy dochód z zagranicy, jednakże trzeba spełnić kilka warunków, które szczegółowo przedstawią Państwu nasi eksperci.

Jak pobrać raport BIK?

Jak pobrać raport BIK?
→ Rodzaje raportów?
→ Co zawiera raport BIK?
→ Pobranie raportu w kilku krokach

Rodzaje raportów
Raz na sześć miesięcy każdy ma prawo złożyć wniosek w BIK o bezpłatny raport. Wcześniej nazywał się on informacją ustawową, a obecnie jest to kopia danych.
W ramach oferty płatnej:
• pojedynczy raport- koszt 39 zł,
• 12 raportów plus dodatkowe usługi (w tym Alerty BIK)- koszt 99 zł.
Co zawiera raport BIK?
Darmowa wersja jest bardzo uboga w informacje i zawiera tylko podstawowe dane. Niestety brak w niej oceny BIK, która klasyfikuje klienta do określonej grupy kredytobiorców. Od tych z oceną doskonałą do tych z oceną niską, a po drodze jeszcze trzy oceny. Dzięki temu wiesz, czy bank będzie skłonny udzielić Ci kredytu. Opcja 12 raportów to również usługi dodatkowe, jak Alerty BIK, zastrzeganie dokumentów i zastrzeżenie kredytowe.
Pobranie raportu w kilku krokach
• Wybierz ofertę i wypełnij formularz rejestracyjny. Jeśli przerwiesz rejestrację, na mail otrzymasz link aktywacyjny i możesz wrócić do jego wypełnienia w wolnej chwili.
• Potwierdzenie tożsamości. Należy wykonać przelew na kwotę 1 zł (bezzwrotna) za pośrednictwem BlueMedia. Przelew musisz nadać z własnego konta. Dane z formularza rejestracyjnego z danymi z przelewu muszą się zgadzać.
• Odbierz mail z linkiem aktywacyjnym. Kliknij w link.
• Otrzymasz SMS z kodem autoryzacyjnym, który należy wpisać.
• Ustaw hasło do logowania.
Po założeniu konta na stronie BIK, pobranie raportu jest już banalnie proste. Wystarczy potwierdzić ofertę, zapłacić i wygenerować raport. Będzie on dostępny zaraz po uiszczeniu opłaty.

Dlaczego warto korzystać z usług doradcy finansowego?

Na rynku funkcjonuje dużo ofert bankowych usług, spośród jakich nierzadko trudno jest wybrać tą jedyną, odpowiednią. Zwłaszcza trudno podjąć decyzję, jeśli chodzi o tak istotne kwestie jak kredyty lub większe inwestycje.

W takich okolicznościach przydatna może okazać się pomoc osoby takiej jak doradca finansowy. Jest to ekspert, którego zadaniem jest pomoc w przejściu przez natłok propozycji i wskazanie najlepszego dla nas bankowego produktu. Dzięki długoletniej praktyce i doświadczeniu, doradcy posiadają zdolność do odnajdywania wszystkich kruczków prawnych w umowach, lub detali, które powodują, że pożyczka przyczyni się do strat, a inwestycja nie da oczekiwanych zarobków. Fachowy doradca jednak nie tylko wskaże, na co się zdecydować, ale wspomaga potem swych klientów podczas negocjacji z bankami, lub w trakcie przygotowywania dokumentów, a to po to, by osiągnąć najlepsze warunki. Wyspecjalizowany doradca zna także wszelkie obecne oferty i prędko reaguje na wystąpienie wszelkich nowych ofert. Ma także sposoby na to, aby uprościć rozmaite postępowania.

Doradcy ci mogą być mobilni, proponują dostęp do rozmaitych produktów w jednym punkcie i, co istotne, przeciwnie do pracowników z banków, są niezawiśli i bezstronni w swoich osądach. W głównej mierze korzystne jest korzystanie z oferty takich ludzi, kiedy mamy w planach między innymi kredyty hipoteczne. Jest to często stosowane wyjście, gdy zaplanuje się zakup domu czy działki, czy poważny remont, jednak związuje ono z bankiem nieraz na długie lata. Właśnie dlatego bardziej opłaca się zapłacić pewną kwotę doradcy i opierać się na jego podpowiedziach, niż oszczędzić na takiej usłudze, a potem tracić i martwić się z każdą przelaną ratą. Poszukując właściwego doradcy, warto najpierw popytać wśród znajomych, którzy kiedyś korzystali już z takich usług, albo też przeszukać rekomendacje o wybranym specjaliście w internecie bądź poprosić samego doradcę o referencje od dawnych klientów. Dzięki temu można upewnić się, że obsłuży nas najlepszy ekspert.